Mezinárodní loutkářská unie

International Puppeteers Union


Union International de Marionette

Zpráva Stanislava Doubravy ze zasedání Exekutivy UNIMA 2003

New Delhi, 15.-23.3.2003V termínu 15.-23. března 2003 jsem se zúčastnil jako reprezentant českého loutkářství zasedání Exekutivy mezinárodní loutkářské organizace UNIMA. Toto zasedání se koná každým rokem, a reflektuje činnost této nejstarší divadelní organizace ve světě (založena 1929 v Praze).

Zasedání probíhalo po krátké aklimatizaci po příletu od 17.3.2003. Jednání bylo rozvrhnuto do čtyř pracovních dnů. Po prvních dvou dnech bylo jednání přerušeno, neboť ve středu 19.3.2003 oslavovala celá Indie svátek bohyně Holiky, který je vítáním příchodu jara a znamená pro všechny Indy volný den. Poté jednání pokračovalo v dalších dvou dnech. Zasedání mělo za úkol přijmout několik důležitých rozhodnutí pro směrování této mezinárodní loutkářské organizace do příštího Kongresu UNIMA, který bude v červnu 2004 v Rijece v Chorvatsku.

Atmosféra jednání byla poznamenána začátkem války v Iráku a přinesla poměrně vášnivé debaty jednotlivých členů exekutivy, zejména z asijské a americké části světa. Přes výrazný tlak na vznik prohlášení, které by zaujalo stanovisko UNIMA k současné situaci se nakonec diskuse, i za přispění argumentace středoevropských zástupců, že preambule UNIMA z ní činí nepolitickou organizaci, k velké nespokojenosti španělské a latinskoamerické sekce skončila bez výsledku.

Další úkoly exekutivy se týkaly pokračujících prací na světové encyklopedii loutkového divadla, informací o vzniku nových středisek v Číně a některých afrických státech.

Z titulu předsedy Komise pro mezinárodní loutkářské festivaly jsem referoval o aktivitách komise. Její projekt Mezinárodního setkání ředitelů loutkářských festivalů v německé Bochumi v květnu letošního roku, je zařazen mezi šest nejvýznamnějších UNIMA podporovaných aktivit a sklidil chválu prezidentky M. Niculescu i celé exekutivy.

Večer měli členové exekutivy mimořádnou příležitost shlédnout různá představení celoindického loutkářského festivalu Putul Yatra. Festival poskytl mimořádnou možnost, shlédnout všechny druhy loutkového divadla, které lze v Indii nalézt a byl jím zejména pro Evropany neocenitelnou a atraktivní příležitostí.

Jedinečná byla i výstava indických loutek, které soustřeďuje ve svých sbírkách Sanget Naatak Akademi. Tato instituce, která pečuje o indické divadlo ve všech jeho tradičních formách, má v sekci pro loutkové divadlo sbírku téměř 700 loutek z celé Indie. Ty byly částečně prezentovány před 13 lety na 1. mezinárodním loutkářském festivalu a od té doby byly uchovávány v depozitářích. Na výstavě jich byla soustředěna téměř polovina a v řadě případů se jednalo o naprosté unikáty.

Součástí festivalu byla i oslava 1. Světového dne loutkového divadla vyhlášeného k datu 21. března 2003, na loňském setkání v Atlantě. Na zahájení bylo předneseno prohlášení, jehož autorkou se pro letošní rok stala jedna z nejvýznamnějších současných kulturních osobností Indie paní Kapila Vatsayayan, která jej v jazyce Hindu osobně přečetla. Prezidentka UNIMA M. Niculescu tak učinila ve francouzštině, generální sekretář M. Arreche ve španělštině a Kanaďan J. Trudeau anglicky.

V Indickém kulturním centru proběhla výstava loutek ze zemí členů exekutivy. Česká republika byla na nevelké, ale příjemně instalované výstavě zastoupena darem Muzea loutkářských kultur z Chrudimi – kopií tradičního českého hrdiny Kašpárka (vyráběného na přelomu minulého století pražskou manufakturou Munzberg) a loutkami Naivního divadla Liberec. Ty byly, spolu s plakáty Naivního divadla a festivalů Mateřinka rovněž darovány Sanget Nataak Akademi v New Delhi a byly přijaty s velkou radostí a díky.

Během svého pobytu jsem absolvoval řadu setkání. Na kterých bylo vždy možné představit aktivity Českého centra UNIMA i Naivního divadla Liberec. Vezl jsem s sebou pro členy exekutivy i dárek v podobě kalendáře, vydaného Loutkářem, který byl nadšeně přijat.

Na jednání exekutivy navazoval seminář East-West or West-East ?, o vzájemném ovlivňování tradičních kultur, kterého jsem se z časových důvodů nezúčastnil. Rovněž festival pokračoval až do 27. března 2003.

Odlétal jsem v nočních hodinách ze soboty na neděli přes Paříž do Prahy, kam jsem bez problémů a včas dorazil dle plánu, přestože situace s odletem byla poměrně dlouhou dobu nejasná. V prvních dvou dnech války s Irákem zrušila totiž Air France lety a začala znovu dopravovat pasažéry den před mým plánovaných odletem.

Závěrem si dovoluji Divadelnímu ústavu i Českému středisku UNIMA poděkovat za to, že jsem se mohl jednání zúčastnit. Bylo zřejmé, že toto pracovní setkání UNIMA učinilo podstatný krok k naplnění cílů této mezinárodní organizace. Jsem si jist, že zastoupení České republiky v exekutivě dalšímu rozvoji rozhodně přispívá.

Stanislav Doubrava
ředitel Naivního divadla Liberec