Mezinárodní loutkařská unie

International Puppeteers Union


Union International de Marrionette

PQ Talks

6. června 2019   (16:30 – 18:00)

Výstaviště Praha,  Křižíkův pavilon E,  Praha 7 – Holešovice

  


Oslavy 90. výročí založení UNIMA se konaly během největší a nejstarší světové výstavy scénografie a divadelní architektury Pražské Quadriennale.

Jeden z projektů PQ 2019  – PQ Talks – nabídl UNIMA prostor pro diskusní blok na téma vystavování loutek s názvem Hanging out (Puppets on Show) – uskutečnil se dne 6. června 2019 od 16:30 na Výstavišti ( v Křižíkově pavilonu E).

Mluvčí: Lenka Šaldová (CZ), Mascha Erbelding (Německo), John Bell (USA), Nina Monova (Rusko), Simona Chalupová (CZ)

Jak vystavovat pomíjivé divadelní umění? Je možné předat komplexní zprávu o inscenaci pouhou prezentací hmotných divadelních artefaktů? Dají loutky vystavovat jen jako samostatné výtvarné objekty? Diskutovali Lenka Šaldová z pražského Národního muzea, Mascha Erbelding z mnichovského Městského muzea, John Bell z Ballardova institutu a Muzea loutek ve Storrsu, Nina Monova z moskevského Ústředního loutkového divadla S. V. Obrazcovova a Simona Chalupová z chrudimského Muzea loutkářských kultur.

Moderátorky: Kateřina Lešková Dolenská, Martina Pecková Černá

PQ Talks nabízí prostor různorodým myšlenkám z uměleckého i akademického světa a možnost porozumět tomu, jakými způsoby scénografii vnímají umělci v rámci odlišných kultur a tradic.