Erik

Cena UNIMA
Byla udělována v letech 1991-1995 na základě rozhodnutí výboru Českého střediska UNIMA jednotlivcům nebo souborům za výrazný umělecký počin v oblasti profesionálního a amatérského loutkového divadla.
 
 
Cena UNIMA - ERIK
Na základě rozhodnutí výboru Českého střediska UNIMA došlo v roce 1997 k přeměně Ceny UNIMA (udělované rozhodnutím výboru osobnostem nebo souborům) na Cenu ERIK, jež byla udělována nejlepší inscenaci sezóny na základě hlasování členů Českého střediska UNIMA (korespondenčně nebo odevzdáním hlasovacích lístků během Přeletu nad loutkářským hnízdem). 
V roce 1999 rozhodl výbor UNIMA o změně způsobu hlasování o tomto ocenění. Počínaje tímto rokem je Cena ERIK udělována na základě divácké ankety účastníků Přeletu nad loutkářským hnízdem + hlasy členů UNIMA + hlasy oslovených odborníků a širší umělecká veřejnost. 

 
Co je to ERIK ?
 
ERIK je plastika, jejímž autorem je výtvarník Jaroslav Doležal.
 

ERIK je sice ptáček /a při bližším ohledání si možná všimnete, že sedí na vajíčku - zcela určitě z loutkářského hnízda - a čeká, co se z něj vylíhne/, ale jeho podoba s dr. Erikem Kolárem, významným českým divadelníkem /režisérem, teoretikem, pedagogem a výjimečným člověkem/ není náhodná …. O přízeň hlasujících se společně ucházejí inscenace profesionálních i amatérských loutkářských souborů a skupin, což je v udílení cen /a nejen v oblasti loutkového divadla/ naprostá novinka.
 
1 2 3 4 »

Porota loutkářských odborníků rozhodla, že cenu Českého střediska UNIMA Erik, určenou pro nejinspirativnější inscenaci roku 2017, získala inscenace Naivního divadla Liberec Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých.

Více informací
6.11.2017

Oborovou cenu ERIK 2016 získala inscenace Čechy leží u moře Naivního divadla Liberec.

Více informací
14.11.2016

Inscenace Divadla Minor "Mami, už tam budem?" režiséra Jiřího Jelínka získala Cenu českého střediska UNIMA - Erik 2015.

Více informací
9.11.2015

Oborovou Cenu ERIK 2014 získala v tomto roce inscenace „Poslední trik Georgese Mélièse“ hradeckého divadla DRAK, kterou soubor nastudoval pod režijním vedením Jiřího Havelky a ve výpravě Marka Zákosteleckého. V anketě odborníků byla označena za nejinspirativnější českou loutkovou inscenaci předchozí sezóny. K slavnostnímu vyhlášení došlo v rámci oborové přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem, která proběhla v Praze ve dnech 31.10.-2.11.2014.

Více informací
5.11.2014

Oborovou cenu ERIK získala letos inscenace Dášeňka aneb Psí kusy - Haf! brněnského Divadla Husa na provázku.

Více informací
5.11.2013

Oborovou Cenu ERIK 2012 čili putovního „loutkářského Oscara“ získala v tomto roce inscenace „Budulínek“ Naivního divadla Liberec, kterou nastudovala v květnu 2012 režisérka Michaela Homolová ve výpravě Roberta Smolíka a s hudbou Filipa Homoly. V anketě odborníků byla označena za nejinspirativnější českou loutkovou inscenaci předchozí sezóny. Autor Vít Peřina obdržel již dříve za text hry prestižní Cenu Divadelních novin za tvůrčí počin sezóny 2011/2012 v kategorii Alternativní divadlo. K slavnostnímu vyhlášení došlo v rámci oborové přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem, která proběhla v Praze ve dnech 2.-4.1.2012.

Více informací
7.11.2012

Oborovou cenu ERIK získala letos inscenace Back to Bullerbyn Amatérského loutkářského spolku Športniki a Loutkového Divadla Maribor.

Více informací
7.11.2011

Oborovou cenu ERIK získalo letos Divadlo Alfa za inscenaci "James Blond" autora Vítka Peřiny, v režii Tomáše Dvořáka , výpravě Marka Zákosteleckého, s hudbou Vratislava Šrámka a v dramaturgii Pavla Vašíčka.

Více informací
11.11.2010

Cena Erik 2009 putuje do Liberce za inscenaci Pohádka o Raškovi, kterou na motivy knížky Oty Pavla napsal Tomáš Syrovátka.

Více informací
19.9.2009

Držitelem Ceny ERIK 2008 je Divadlo bratří Formanů za inscenaci Obludárium. Život, osud či Bůh obdařil některé lidi krásou, šarmem a oslnivostí. Takto vybaveni ovlivňují a mnohdy i řídí náš vkus, zatímco jiní, k nímž osud nebyl tak milostivý a stali se hříčkou přírody, musí o přízeň bojovat.

Více informací
19.9.2008
1 2 3 4 »