Mezinárodní loutkařská unie

International Puppeteers Union


Union International de Marrionette

České středisko UNIMA

Československé středisko bylo zakládajícím členem UNIMA v roce 1929, po vzniku samostatné České republiky v roce 1993 vzniklo české středisko.

Posláním českého střediska UNIMA je podporovat rozvoj loutkářského umění zprostředkováváním kontaktů mezi loutkáři všech zemí a kontinentů, propagovat loutku jako prostředek etické a estetické výchovy a udržovat tradice loutkového divadla. Středisko své členy informuje o dění v UNIMA, vydaných publikacích, vývoji ve světovém loutkářství, o pořádaných mezinárodních kurzech a workshopech.

České středisko UNIMA má aktuálně 120 individuálních členů z řad profesionálních i amatérských loutkářů a 41 kolektivních členů (loutkových divadel a souborů).  

 

Předsednictvo českého střediska od Valné hromady z listopadu 2017 (a potvrzeno Valnou hromadou z ledna 2020) pracuje v následujícím složení:
Jaroslav Blecha, Stanislav Doubrava, Michal Drtina, Jan Dvořák, Jakub Hora, Simona Chalupová, Klára Konopásková, Kateřina Lešková-Dolenská, Nina Malíková (předsedkyně), Jan Novák, Lenka Šaldová.

Sídlo Českého střediska UNIMA je v Institutu umění- Divadelním ústavu (Praha 1, Celetná 17), tel.: 775 856 540, e-mail: barbora.comer@idu.cz .