Mezinárodní loutkářská unie

International Puppeteers Union


Union International de Marionette

32. Přelet přivítá diváky všech věkových kategorií

32. ročník festivalu profesionálního i amatérského loutkového divadla Přelet nad loutkářským hnízdem začal ve čtvrtek 3. 11. 2022 na Malé scéně v Divadle Minor. Dramaturgie prvního dne vznikla spoluprací s Katedrou alternativního a loutkového divadla DAMU Praha. Mladí tvůrci se představili se svými klauzurními projekty. Jde o alternativní adaptace pohádek (Jak se do lesa volá, tak se z lesa těžko; O Perníkové chaloupce) i autorské kusy (Hedvábí; Zlín). První festivalový den byl zakončen diskusí o zhlédnutých inscenacích.


V pátek 4. 11. se diváci přesunou do Vršovic, do bývalého kina a nynějšího kulturního prostoru Vzlet. Zde se představí Naivní divadlo Liberec (Babička červené karkulky dnes slaví narozeniny!), Alfréd ve dvoře (Moskva-Dačnoje), Studio DAMÚZA (Uši pro princeznu) i projekt nominovaný na Ceny Thálie, který vznikl v koprodukci Městských divadel pražských a hradeckého Divadla DRAK (Antigona). Diváci pak budou mít možnost přesunout se do Divadla Minor na inscenaci Bratři naděje, kde za roli Matěje Kopeckého obdržel herec Gustav Hašek Cenu Thálie za nejlepší herecký výkon v loutkovém divadle v roce 2022. Součástí programu ve Vzletu bude i večerní koncert progresivního českého rapového dua Mutanti hledaj východisko. Vstupenky jsou v prodeji online na stránkách Goout nebo budou k dostání na místě.


Během víkendu v Divadle Minor se představí profesionální i amatérské soubory. V sobotu 5. 11. zveme diváky do Velkého sálu na adaptaci slavné knihy amerického spisovatele Forresta Cartera z prostředí Čerokíů Malý Strom, kterou uvede Divadlo Lampion Kladno. Z nezávislé scény se v několika reprízách představí soubor Fras, oceňovaný jak v České republice tak v zahraničí, s inscenací Medař. Kromě festivalových stálic jako Buchty a loutky nebo Loutky bez hranic letos také přivítáme slovenské hosty z Nového divadla v Nitre a jejich Kocúra v Čižmách. Z amatérské scény se pak představí soubory, které zaujaly porotu na letošním 71. ročníku Loutkářské Chrudimi (Soubor Rámus z Plzně, Bažantova loutkářská družina z Poniklé nebo soubor Bubu ze Vsetína). Kromě bohatého divadelního programu pořádá festival doprovodné aktivity, jako jsou odborné diskusní panely a výtvarné dílny pro děti a jejich rodiče.


Festival Přelet nad loutkářským hnízdem si již přes 30 let udržuje pozici prestižní loutkové přehlídky, ale zároveň je prostorem pro setkávání nejen české, ale i zahraniční loutkové komunity. Je dlouhodobou snahou organizátorů prezentovat to nejlepší, co v uplynulém roce tvůrci na poli loutkového a alternativního divadla vytvořili a představovat tyto projekty veřejnosti i odborníkům. Přehlídku vyhlašuje České středisko UNIMA a pořádá Spolek pro vydávání časopisu Loutkář. Více informací o programu a vstupenkách naleznete na webových stránkách a na sociálních sítích.
Přelet nad loutkářským hnízdem
http://www.prelet.cz
https://www.facebook.com/preletnadloutkou
https://www.instagram.com/preletnadloutkou

Cena ERIK

Cena se uděluje počátkem prosince v rámci slavnostního připomenutí zápisu českého loutkářství na Reprezentativní seznam nemateriálního dědictví lidstva UNESCO, které se od roku 2023 uskuteční, pokud to bude možné, vždy v místě působení aktuálního držitele Ceny ERIK.