Mezinárodní loutkařská unie

International Puppeteers Union


Union International de Marrionette

Milan Knížák: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950

Celkem čtrnáct set hesel a tři tisíce fotografií na dvanácti stech stranách obsahuje nově vydaná dvoudílná encyklopedie, kterou vytvořil současný ředitel pražské Národní galerie, výtvarník a sběratel loutek Milan Knížák. Publikace, na které autor pracoval přes 30 let, vyšla v nakladatelství Nucleus nákladem 900 výtisků a stojí 3150 korun. „Loutky jsem začal sbírat po třicítce, kdy jsem našel ty své z dětství, opravil je a pověsil na zeď. Pak jsem se pídil po začátcích loutkářství u nás a zjistil, že se o tom moc neví. Provenience autorů a dekorací nikoho nezajímala a informace jsou často zkreslené. Oslovil jsem muzea, prostudoval dostupné informace a poslal na pět tisíc dopisů. Neocenitelná však byla pomoc obrovského množství pamětníků a lidí z archivů a matrik.“ Při práci na encyklopedii využil Knížák i zdroje z Moravského muzea v Brně, Muzea loutkářských kultur v Chrudimi a Národního muzea v Praze. Na části zabývající se slovenským divadlem s ním spolupracoval loutkář Anton Anderle z Banské Bystrice.

Širokou nabídku publikací o loutkovém divadle najdete ve specializovaném knihkupectví divadelní literatury PROSPERO (Praha 1, Celetná 17) nebo v jeho internetovém obchodu na adrese http://bookshop.divadlo.cz.