Mezinárodní loutkařská unie

International Puppeteers Union


Union International de Marrionette

ERIK 2016

Po posledním představení Přeletu nad loutkářským hnízdem, kterým byly Lipany hostitelského divadla Minor, se sčítaly hlasy pro udělení oborové ceny ERIK za rok 2016. Hlasovalo celkem 25 oslovených a výsledek byl následující:

EIKA získala inscenace Naivního divadla Liberec Čechy leží u moře (40 bodů), na druhém místě se umístila inscenace O bílé lani Divadla DRAK z Hradce Králové (19 bodů) a překvapením bylo třetí místo pro Mikrosputnik (13 bodů) nezávislé skupiny MikroMakro z Prahy. Na čtvrtém místě byly shodně tři inscenace tří pražských souborů: Lipany Divadla Minor, Malý pán nezávislé skupiny Divadlo b a Příběhy malé Lupitiny Gonzáles rovněž nezávislé skupiny Loutky bez Hranic.

Ale abychom vás neošidili o další zajímavosti: výrazněji bodovaly i následující Sólo MatchesHrůza v BrněTisíc tuctůV jednom lese, v jednom domku i Ošklivé kačátko, ale mezi oceněnou „trojku“ ani následnou „čtyřku“ se s počtem bodů tyto inscenace nedostaly.

Možná, že by vás mohlo zajímat, jak viděli program Přeletu naši zahraniční hosté – v jejich kuloárovém hodnocení si velmi dobře vedl Malý pánMedvědí princ a Příběhy malé Lupitiny Gonzáles. Uvidíme, jestli se něco z tohoto výběru v budoucnu neobjeví na některém za zahraničních festivalů, jejichž byli selektory či konzultanty.

Ach, ten ERIK! Tentokráte nebyly sice zmatky kolem toho, jestli se plastika ERIKa najde (celý rok byla pečlivě střežena v pokladně Divadla Minor, které ERIKa získalo loni za inscenaci Mami,už tam budem?), jen byla škoda, že si zástupci Naivního divadla nemohli převzít ERIKa okamžitě po vyhlášení, ale pravidla tajit výsledky do poslední chvíle nedovolilo sdělit nic ani těm tvůrcům inscenací, které měly už v průběh hlasování velkou naději na vítězství, ani ČTK, které chtělo výsledek uveřejnit co nejdříve. Tohle tedy proběhlo bez chybičky, ale problém je, a asi ještě dlouho přes veškerou snahu a vymýšlení nejrůznějších variant i bude v tom, kdo vlastně může a má hlasovat. Oslovení odborníci se často omlouvají s tím, že viděli z loutkářské produkce v daném roce jen velmi málo, někdo prostě ani na výzvu neodpoví, a naopak se několik diváků, kteří si znovu mylně mysleli, že je ERIK cenou Přeletu se domáhalo hlasovacích lístků. Inu, tohle je problém a předmět jednání snad na každé hodnotící schůzi českého střediska UNIMA, které je spolupořadatelem Přeletu. Uvažovalo se o změně místa i termínu (ale na Přeletu je přece největší koncentrace loutkářské odborné i laické veřejnosti), ale výsledek je stále stejný – ostatně: kdo chce mít přehled, navštíví Přelet, jak zněl jeden z prvních přeletových sloganů, a tak výmluvy na nedostatek příležitosti pro shlédnutí inspirativní části roční produkce našeho loutkářství zůstává stále pro oslovené hlasující opravdu poslední šancí. To všechno ale neznamená, že by organizátoři už pro příští ročník nebyli za jakýkoli návrh na vylepšení slavnostního ceremoniálu i statutu ceny vděčni.

-nm –