Mezinárodní loutkařská unie

International Puppeteers Union


Union International de Marrionette

13. kongres Mezinárodní loutkářské unie UNIMA poprvé v historii online a se zastoupením v nové exekutivě opět i z ČR

Ve dnech 19.-23.4.2021 se konal 13. kongres Mezinárodní loutkářské unie. UNIMA bylo založena v roce 1929 v Praze a vzhledem k současné situaci se kongres poprvé v historii této organizace konal on-line. 

Novou prezidentkou UNIMA byla zvolena Karen Smith,  šéfredaktorka online trojjazyčné Světové encyklopedie loutkářského umění a bývalá prezidentka UNIMA USA, která povede v této funkci UNIMA v nejbližších čtyřech letech společně s nově zvoleným generálním sekretářem Dimitri Jagenauem, uměleckým ředitelem Mezinárodního muzea loutek Peruchet v Bruselu. 

Kongres končil volbou řady odborných komisí a jejich předsedů z řad ECI a volbou místa příštího kongresu, kterým bude v roce 2025 Chuncheon v Jižní Koreji.

České středisko dosáhlo na tomto kongresu významného úspěchu, protože do exekutivy byla zvolena kandidátka českého střediska UNIMA. Tou je Kateřina Lešková Dolenská, pedagožka DAMU a šéfredaktorka časopisu Loutkář. Účastníci Kongresu také velmi ocenili krátké video o činnosti Českého střediska UNIMA i o dění v loutkářské oblasti u nás, které můžete zhlédnout zde.